Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Češi si začínají všímat problémů...až když je ´koušou´

20. 11. 2022 12:20:20
Padáme do průšvihu... A padneme až na dno? A je to náš konec? A proč je tomu tak? „Promarnili jsme největší šanci pro zformování

české moderní národnosti.“ (slova Jana Urbana) Co to znamená? Co se to vlastně děje?

Velice jednoduše to jde pochopit na příkladu z mého minulého manželství: Hodně let jsem byla velice nešťastná, viděla jsem, s jakým despektem se ke mně manžel chová. A až po dvaceti letech, po rozvodu jsem musela uznat že: když jsem vstupovala do vztahu, nevěděla jsem pořádně co je pro mě vztah, co je pro mě život. Na rozdíl od manžela jsem neměla jasnou představu, jak vztah žít. On to věděl, byl RAZANTNÍ, SILNÝ. Tak převzal velení nad naším soužitím a já jsem naivně věřila, že chce dobré věci pro nás pro oba. Ustupovala jsem, snažila jsem se jeho požadavkům vycházet vstříc. Nespolupracoval se mnou tak, že by ho bavilo hledat společnou cestu dál, která by nás těšila, byla přínosem pro nás oba. Přisoudil mi podřadnou roli v koutě. Chtěl abych se podřizovala tomu, co vyhovovalo jemu - byť mně to ubližovalo.

V té fázi života jsem se učila vymezovat sebe, nenechat nikoho zasahovat do svých práv a současně ctít práva druhého. Naučila jsem se, že jediný pořádný vztah a to jak mezi jednotlivci, tak i mezi většími skupinami lidí nefunguje tak, že se někdo pasuje do nadřazené pozice a na druhého se dívá s despektem, ale jde o vzájemné rozhodnutí se pro vztah na základě oboustranné důvěry, o nabídnutí rukou ke spolupráci, kdy se lidé snaží najít společnou cestu dál, která je baví, těší, je pro všechny zúčastněné smysluplná.

Když jsem se ptala upřímně svého svědomí, proč jsem vůbec s takovým vztahem souhlasila, uslyšela jsem slova: NO, KDYŽ TI TO STAČILO... TAK JSI TO TAKOVÉ MĚLA...

Nám tenkrát v 89. roce připadlo smysluplné přiblížit se životní úrovni západu: mít lepší auta, lepší bydlení, moci cestovat – jako oni. Oni to všechno měli a my jsme se naivně domnívali, že není od věci vnímat je jako ty, kdož vědí, jak na to a chtějí nám pomáhat, chtějí pro nás dobré věci. Jako tupé ovce jsme se opájeli představou, že velmoci padnou na zadek z toho, že my jsme se konečně zbavili komunistů a ruské nadvlády a že nám budou ze všech sil pomáhat. V našich očích tam byli lidé tak RAZANTNÍ, SILNÍ!

STAČILO NÁM TO TAK...Smířili jsme se s podřízenou rolí, tak ji teď takovou máme.

Jan Urban byl v 89. ve středu dění, kde se potkala chuť žít lépe s realitou. Jak říká: „NEDISKUTOVALI JSME POŘÁDNĚ, CO ŽÍT MÍSTO KOMUNISTICKÉHO REŽIMU...“

Nepřišli s českou vizí kudy dál, jak si pohlídat, aby náš malinký národ zase velmoci nenašlapali do kouta, jako to udělalo Rakousko- Uhersko, po nich Němci, pak Rusové. Nikdo neprosadil moudrost J. A. Komenského (nešířil celosvětovou cestu z hrůz k lepším věcem), kašlali jsme na duchovní přesah, který ukazoval T.G.Masaryk...atd.

NIC Z NESMÍRNĚ SILNÉ POZITIVNÍ DUCHOVNÍ PODSTATY NÁRODA jsme si nevyužili pro ZFORMOVÁNÍ ČESKÉ MODERNÍ NÁRODNOSTI.

Jako mě díky mé naivitě začal bývalý manžel „válcovat“, to samé nastalo v našem národě po otevření hranic. Lumpům u moci nikdy peníze nesmrděly a tak jedno odvětví za druhým (vodu, automobilový průmysl...) prodali velmocím mimo náš stát, vpustili sem „chytré“ technologie – a těmi nás teď drží pod krkem.

Jsme otroci a oni mohou všechno. Vědomě nás týrají nemocí, válkou, strachem, přicházející bídou.

Leč na jedno ti hrůzovládci zapomněli: že už i nám došlo, že hromadění peněz a majetku není všechno. A když jsme si to neuvědomili po 89., tak teď to sice máme těžší, ale DĚJINY NAŠEHO NÁRODA máme všichni coby vklad v sobě.

Proto je tu tolik odvahy, moudrosti... byť hlupáci u moci jdou českým elitám po krku.

Jenže: COBY NÁROD MÁME SVŮJ ÚKOL V KULTURNOSTI CELÉHO LIDSTVA.

Máme v sobě osobní a současně národní životní poslání. A kdo ještě neví, o co jde a kudy kam, tak stačí vypnout bláboly, co do nás cíleně hustí ze všech stran oficiální sdělovací prostředy a naladit si smysluplnější zdroje.

Nesmíme skončit u konstatování: "Když nám to takto stačí, tak to takovéto máme".

Všichni máme na víc, jen se samo nic nezlepší, jako se samo nic nezlepšilo po roce 89.

Autor: Bohumila Truhlářová | neděle 20.11.2022 12:20 | karma článku: 20.68 | přečteno: 501x

Další články blogera

Bohumila Truhlářová

Přesně takhle se choval Hitler, když chtěl dostat svět do války, řekla mi prababička

„Putin v pytli na mrtvoly, modrožluté vlaječky kam se podíváš, hodinové telefonické rozhovory Macrona s Putinem, přátelská jednání Merklové s Putinem... děvenko, to všechno smrdělo už na dálku.

28.2.2023 v 9:08 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 110 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Zákulisní hry šmejdů

Kam oko dohlédne, nikdy jsme nevedli útočnou válku proti jiné zemi. Kdo si dovoluje podsouvat českému lidu, že jeho povinnost je útočit na jiné!?!! Ústavně zakotvená povinnost je bránit naši zemi, pokud jsme napadení nepřítelem!

28.2.2023 v 7:38 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 196 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Kdy je nejhůř? Když zločinecké bandy proniknou do sfér života

...a nastolí vládu jedné strany. A je jedno, jestli to udělají fašisti, komunisti nebo zbohatlíci. Hrůza, jakou způsobí jejich lež a neomalenost vede až

26.2.2023 v 12:07 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 552 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

A pak najednou ze dne na den jako by se nic nestalo

Do objektu vstoupili vojáci, mladí, zdraví, při pohledu na tu hrůzu kolem se odvraceli a zvraceli. Paní, která přežila

14.2.2023 v 9:20 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 839 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Řeháček

Vítané rozšíření politiky genderové identity

Doposud se česká společnost v podpoře genderové identity ztrácela kdesi na chvostu Evropské Unie - stále uvězněna v binárním modelu předchozích století. Razantní počin Fialova kabinetu nás ale staví do pozice progresívního lídra.

1.4.2023 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Lumír Vitha

Opožděná odpověď paní Lhotské aneb Kudy, EU?

Dnes ráno jsem narazil na článek paní Lhotské, ve kterém představuje svou vizi budoucnosti EU jako společenství národních států propojených ekonomickou spoluprací na společných pravidlech, ale politicky zcela autonomních.

31.3.2023 v 19:12 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 240 | Diskuse

Karel Trčálek

Svobodu pro zlatého olympionika Davida Svobodu!

Tak jako byla komunistickému režimu nepohodlná Věra Čáslavská, tak je nynějšímu totalitnímu režimu nepohodlný zlatý olympionik D. Svoboda a to jen proto, že nahlas řekl, že Rusové nepatří do černých pytlů, ale na olympiádu!

31.3.2023 v 17:20 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 224 | Diskuse

Jitka Vidláková

Týrání zvířat a nelidskost úřadů.

Tento smutný příběh je důkazem toho, že v České republice nemají hospodářská zvířata patřičnou ochranu a pokud se dostanou do rukou špatného a nebo nemocného člověka, tak mají smůlu.

31.3.2023 v 15:18 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 192 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 429 | Diskuse
Počet článků 286 Celková karma 23.02 Průměrná čtenost 1076

V každé době je o koho se opřít, vždycky tu byl někdo, kdo ostatním svítil (Komenský, Masaryk, Havel).Teď jen zbývá zamyslet se nad tím, zda taky něco pořádného zůstane po nás.

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...